Matka wielkiego artysty

Mało kto, zdaje sobie sprawę z tego, że muzykę do domu Chopinów wprowadziła jego gospodyni, jednocześnie dama rodu. Matka Fryderyka Franciszka Chopina- Tekla Justyna Chopin z domu Krzyżanowska. To ona, jako wielka amatorka gry na fortepianie była pierwszym nauczycielem małego Fryderyka, odkrywszy jednocześnie w chłopcu ogromne pokłady talentu. Jej wpływ na kształtowanie muzycznego ducha artysty widoczny jest we wszystkich jego dziełach, podobnie jak w twórczości jego siostry, znanej pisarki- Ludwiki Jędrzejewiczowej. Jako pierwszy nauczyciel, mama małego Chopina miała szansę otworzyć przed nim świat muzyki, a od tego w jaki sposób i w jakiej formie to zrobi zależała cała przyszłość przyszłego genialnego artysty. Jej miłość do fortepianu, a także ogromne oddanie względem muzyki przekonały Fryderyka Chopina, że warto w tę dziedzinę zainwestować dużo pracy i energii, ażeby uzyskać niesamowite.

Oprócz samej muzykalności od rodziców, w tym przypadku od ojca młody kompozytor dostał niezwykłą szkołę kunsztu i kultury osobistej, oraz bardzo istotnej w tamtych czasach kultury francuskiej, która była ściśle powiązana z oceną osoby ogólnie. Na całe szczęście Fryderyk Chopin otoczony był ludźmi, którzy nie tylko widzieli w nim wielkiego artystę ale również członka rodziny, którego bardzo kochali i któremu życzyli jak najlepiej nie oczekując niczego w zamian. Dorastając pod czujnym okiem matki, która pilnowała nie tylko tego ażeby Fryderyk miał wszystko, czego potrzebują dzieci w jego wieku ale również o kwestie muzycznej edukacji, młody artysta mógł czuć się pewnie i bezpiecznie swobodnie rozwijając swoje pasje, bez obaw o to, że ktoś wykorzysta jego, jego ambicje, czy zdolności.

Dzięki wykształceniu muzycznemu i pojęciu o muzyce, Justyna Chopin była w stanie fachowo określić czy dany tryb nauczania i propozycje są dla jej dziecka korzystne, czy tez powodują zatrzymania w rozwoju talentu. Dzisiaj mówi się wyłącznie o Fryderyku Chopinie. Z jego dzieciństwa wszystkim znany pozostał jedynie dworek w Żelazowej Woli, który do dzisiaj przechowuje wspomnienia z młodości Fryderyka Chopina i całej jego rodziny.